TMGD TR Higg ekibi olarak sizlere “Sınırsız Destek %100 Memnuniyet” parolasıyla danışmanlık sunuyor ve çevresel iyileşme çalışmalarınıza hız katıyoruz. Teklif almak için hemen Teklif Al formunu doldurup bizlere ulaşın.

Higg FEM ?

Sustainable Apparel Coalition (SAC) tarafından geliştirilen ve işletmelerin kendi çevresel performanslarını ölçebilecekleri bir değerlendirme aracıdır. Higg bir denetim değil doğrulama yöntemidir ve bu göz önünde tutularak gerçeklik %100 olarak uygulanmalıdır.

Higg FEM, fabrikaların çevresel ve ürün sürdürebilirlik performanlarının ölçülmesini ve bunun sonucunda puanlamasını sağlamak amacıyla yararlanılan bir araçtır. Higg FEM, tesislere çevresel etkilerinin net bir resmini sunar. Performans iyileştirmeleri için fırsatları belirlemelerine ve doğru yönetmesine yardımcı olur.

Higg FEM (Fabrika Çevre Modülü) ile, üreticiler kendi çevre performanslarını değerlendirebilir ve sonuçları ilgili taraflarla paylaşılabilirler.

Higg FEM EVRELERİ

I- Öz değerlendirme ( Self Assessment )

Firmaların öz değerlendirme formuna yada Higg.com portal üzerinden talep edilen bilgileri doldurmalarıdır. Doldurulan bilgi ve verilen cevaplar bir sonraki aşama olan Doğrulama (Verifikasyon) aşamasında doğrulayıcı tarafından kontrol edilecektir.

II- Doğrulama (Verifikasyon)

Onaylı bir doğrulayıcı tarafından firma ziyaret edilerek Öz değerlendirmede girilen bilgi ve cevaplanan soruların doğruluğunun saptanmasıdır.

III - Doğrulanmış Değerlendirmenin Paylaşılması

İşletme Higg portalı üzerinde üreticiler doğrulama sonuçlarını izin vererek ilgili taraflarla paylaşabilirler.

İşletme Higg portalı üzerinde üreticiler doğrulama sonuçlarını izin vererek ilgili taraflarla paylaşabilirler.

Higg Index, işletmelere tasarımın en eski aşamalarından olumsuz çevresel etkileri azaltma konusunda yardımcı olmakla kalmaz, sosyal hizmet uygulamalarına olumlu katkıda bulunur ve sürekli iyileştirme için bir yol haritası sunar.

Higg Index, tedarik zincirinin her adımında kaliteli, güvenilir ve verimli üretim sağlar.

Sosyal Hakların korunmasını ve gözetilmesini sağlar.

Tasarruf Sağlar.

Şirketler arası rekabette oluşacağı için bu konulara sadık kalmayı sağlar.

Higg FSLM

Higg FSLM, SLCP (Sosyal Uyum Projesi) değerlendirmesini benimsemiştir. Tüketiciler, çalışma koşulları ve zincirin her aşamasında emek veren bireylerin işleyişi konusunda şeffaflık talep etmektedir. Bu talebin karşılanması karmaşık bir sorundur ancak ortak bir dille çözülecek olan bir sorundur.

Higg FSLM şu konuları değerlendirir;

*İşe Alma ve Kiralama
*Çalışma saatleri
*Ücretler ve kazançlar
*Çalışan Tedavisi
*Tesis işgücü standartları ve ortakları
*Diğer tesisler/kuruluşlarla sosyal ve işle ilgili konularda dış katılım
*Yönetim Sistemleri
*Sonlandırma
*Toplum Katılım
*İşçi Katılımı

Higg Index, işletmelere tasarımın en eski aşamalarından olumsuz çevresel etkileri azaltma konusunda yardımcı olmakla kalmaz, sosyal hizmet uygulamalarına olumlu katkıda bulunur ve sürekli iyileştirme için bir yol haritası sunar.

Higg Index, tedarik zincirinin her adımında kaliteli, güvenilir ve verimli üretim sağlar.

Sosyal Hakların korunmasını ve gözetilmesini sağlar.

Tasarruf Sağlar.

Şirketler arası rekabette oluşacağı için bu konulara sadık kalmayı sağlar.

Carbon Ayak İzi Hesaplama

Enerji tüketiminin önceki senelere göre %40 oranında artış gösterdiği günümüzde, enerjinin %80’i fosil kaynaklı üretim tesislerinden sağlanıyor. Fosil kaynakların kullanımı her geçen gün iklim değişikliğine sebep olmakta. 2021 yılının sonunda Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Paris Konferansında tüm ülkeler tarafından mutabık kalınan anlaşmaya göre küresel ısınmanın 100 yılın sonunda 2 derece ile sınırlandırılmasına karar verildi.

Karbon ayak izi, Kyoto Protokolü tarafından belirlenmiş üretim, hizmet, işleme gibi faaliyetler sonucu oluşan sera gazlarının etkilerinin karbondioksit (CO2) cinsinden eşdeğerlerinin hesaplanması çalışmasıdır. Karbon ayak izi azaltma işleminden önce karbon ayak izi hesaplaması yapılmalıdır. Karbon ayak izinin nasıl ve ne kadar azaltılacağı tam olarak bilinmemektedir. Hesaplama ardından emisyon kaynakları incelenerek alternatif çözümler ile karbon ayak izinin azaltılması mümkündür.

Carbon Ayak İzi Hesaplama ve çıkan sonucun iyileştirilmesi çalışmalarında TMGD TR Carbon ekibinden hizmet almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Su Ayak İzi Hesaplama

Farkındalık en büyük gücümüzdür ve yarınları kurtarmak için su kaynaklarımızı korumak en önemli adımdır.

Türkiye, Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün hazırladığı 'su riski' atlasında en çok su sıkıntısı çeken 32’nci ülke. Türkiye topraklarının yarısında yüksek derecede su sıkıntısı var. Bunun ilerlemesini ve hayatlarımızı tehdit eder hale gelmesini engellemek de bizim elimizde.

Su ayak izi sadece bir tüketicinin veya üreticinin doğrudan su kullanımına değil aynı zamanda dolaylı su kullanımına da bakan tatlı su kullanım miktarının bir göstergesidir. Bir ürünün veya prosesin su ayak izi, tüm tedarik zincirinde ölçülen, ürünü üretmek veya prosesin tamamlanması için kullanılan doğrudan ve dolaylı tatlı su hacmidir.

Kullanılan tatlı su hacmi Mavi Su, Yeşil Su ve Gri Su olmak üzere kalitesine göre 3 ayrılmaktadır. Su ayak izi hesaplamalarında su kalitesine göre hesaplamalar yapılmalıdır.

Yeşil Su Ayak izi: Tarım ve orman ürünlerinin üretim süreçlerinde tüketilen yağmur suyu miktarıdır. Topraktan buharlaşan ve ürün içerisinde hapsolan su miktarını gösterir.

Mavi Su Ayak izi: Ürün ve hizmetlerin üretimlerinin gerçekleşebilmesi için tüketilen yüzeysel ve yeraltı suyu miktarıdır.

Gri Su Ayak izi: Bir ürünün tüm üretim aşamalarında kirletilen temiz su kaynağı miktarıdır.

Su Ayak İzi Hesaplama ve çıkan sonucun iyileştirilmesi çalışmalarında TMGD TR Su ekibinden hizmet almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Bilgi almak için hemen iletişime geç!