Genel

ECHA (European Chemicals Agency)

TMGD Mühendislik Echa Nedir Echa Belgesi

ECHA

European Chemicals Agency

Türkçe karşılığı Avrupa Kimyasallar Ajansı olan kuruluş, kimyasalların güvenli bir şekilde kullanılması için çalışır. 2007 yılında Helsinki, Finlandiya’da kurulmuştur. Avrupa Birliği’nin yayınlamış olduğu kimyasallar mevzuatını uygulayarak insan sağlığına, çevreye ve Avrupa’daki yenilikçiliğe ve rekabet gücüne fayda sağlar.

Avrupa Birliği, şirketlerin ürettikleri veya ithal ettikleri kimyasal maddelerin tehlikeleri hakkında bilgi vermelerini zorunlu kılmıştır. Firmalar, bu bilgileri ECHA’ya kaydettirir ve sitelerinde ücretsiz olarak erişim sağlayabilirler. Bilgiler teknik olsa dahi her bir kimyasalın insan ve çevre üzerine etkisi hakkında detaylı bilgi verir.

ECHA Çalışma Sistemi

Avrupa Birliği pazarı içerisinde olan kimyasalları ve biyositleri düzenler. Endüstriden gelen kimyasallar ilgili dosyaları işleyerek mevzuata uygunluğunu kontrol eder. ECHA, AB ulusal hükümetleriyle birlikte, insanları ve çevreyi korumak için daha fazla risk yönetiminin gerebileceği durumlarda en tehlikeli maddelere odaklanır. Bazı alanlarda kendi kararlarını alır, diğer durumlarda Avrupa Komisyonu’na karar almasında yardımcı olmak adına görüş ve tavsiyelerde bulunur.

Topluluk seviyesinde bir kurum olmasında dolayı ECHA’nın herhangi bir şekilde bir yaptırım sorumluluğu yoktur. Bunun yerine, ECHA, üyeleri uluslararası düzeyde uygulama koordine eden AB üye devleti ulusal uygulama makamlarının temsilcilerini içeren. Yürütmeye İlişkin Bilgi Değişimi Forumu’na ev sahipliği yapmaktadır.

Reach Global Services

S.A. (RGS)

Kozmetik ve Kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalara Avrupa Birliği ve Türk Kimyasal Tüzükleri Hakkında hizmet veren bir danışmanlık firmasıdır. Brüksel-Belçika’da kurulmuş bir genel merkez ofisi ve İstanbul-Türkiye’de de bir şube ofisi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir