Genel

Tam Zamanlı TMGD Yerine Neden TMGD Kuruluşlarını Tercih Etmeliyim?

TMGD Mühendislik

İşletmenin kendi bünyesinde tam zamanlı, bireysel TMGD istihdam etmesi maliyet ve iş yükü açısından işletmeye daha yüksek sorumluluklar getirirken aynı zamanda bireysel TMGD‘nin işletmede başka sorumluluklarının da olması, sigorta kodunun TMGD meslek koduyla yatırılması zorunluluğu gibi konular, tam zamanlı bireysel TMGD için de, işletme için de zorlayıcı etkileri oluşturmaktadır.

Buna karşı dışarıdan yetkilendirilmiş bir TMGDK‘dan alınan hizmette ise kuruluşun ADR konusunda uzmanlık ve sektörel çeşitliliğe hakim olması sayesinde daha aktif olarak yasal zorunlukları yerine getirebilmesi işletmeye kolaylık sağlarken, işletme üzerinden yasal sorumluluğu alarak olası problemlere karşı koruyacak olması işletmenin yararına olmaktadır. TMGDK’lar bakanlıkla iletişim halinde ve yenilenen yasal mevzuatların takibinde olup işletmenin gerekli şekilde bilinçlendirilmesini sağlarken aynı zamanda aylık yapılan ziyaretlerle işletme için üçüncü bir göz olacak ve olası sorunlara hızla önlem alarak yasal zorunluluk olan birçok iş yükünü ortadan kaldıracaktır. Bireysel tam zamanlı bir TMGD işletmede kendi sorumluluklarının yanı sıra,

-Her yıl yapılması gereken Yıllık Tehlikeli Madde Faaliyet Miktar Raporunun bildirimleri tamamlamalı,

-İşletme ADR taraf yükümlülüklerini takip etmeli,

-Taşıma Belgesi, Araç Kontrol Formu, Kaza raporu gibi evraksal boyutları sürdürmeli,

-Yıllık eğitimleri ve tatbikatları planlayıp uygulamalı,

-Yasal mevzuatların takibini sağlamalı ve işletmeyi denetimlere karşı hazırlamalı vb. sorumlulukların takibini yapmalıdır.

Bunun yerine işletmelerin profesyonel destek olarak TMGD kuruluşlarından hizmet almayı tercih etmeleri işletmeyi olası sorunlara karşı tam anlamıyla koruyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir