Genel

Ek-3 RAPORU

TMGD Mühendislik

Ek-3 RAPORU

Ek-3 raporu, tehlikeli maddelerle faaliyeti olan işletmelerin, Tehlikeli Faaliyet Belgesi alma, yenileme, faaliyet konusu veya firma bilgileri değişiklikleri gibi işlemleri gerçekleştirmesi adına, yetkili bir Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu ( TMGD-KK ) tarafından hazırlanması gereken bir evraktır. İçerisinde firma yetkili, ünvan, adres ve iletişim bilgilerinin belirtildiği alan ile beraber, hangi faaliyetlerde bulunulduğunu anlayabilmek adına altı adet( 6 ) sorudan oluşmaktadır. Bu sorular firmanın taşıyıcı, dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank-konteyner/taşınabilir tank işletmecisi faaliyetlerinden hangisini gerçekleştireceğini belirlemektedir.

Ek-3 raporu hazırlanırken doğru soruların sorulması çok önemlidir. Ek-3 raporunda sorulan soruları inceleyecek olursak;

  1. Tehlikeli madde alımı var mı? (Varsa) İşletmeye ambalajlı mı tankla mı dökme mi gelmekte? 
  2. Gelen maddelerden taşıma yöntemine göre ( tanklı, paketli , dökme ) alındığını tarafımıza bildirilmesini istemekteyiz.
  3. Tehlikeli ürün satışı var mı? (Varsa) paketli mi gönderiliyor tanka dolum yapılıyor mu? Gönderilen maddelerden taşıma yöntemine göre ( paketli , tanklı , dökme )  gönderildiğini bildirilmesini  istemekteyiz.
  4.  Tehlikeli atık çıkışı var mı? Atık çıkışı var ise bir yıl geriden takip eden atık beyanını talep ediyoruz. Atık kodlarına göre hangisi dökme, hangisi tankerle,  hangisi ambalajla gönderildiğini tarafımıza bildirilmesini istemekteyiz.
  5.  İşletmeye ait tehlikeli madde taşıması yapan özmal araç bulunuyor mu? (Varsa)  Araca ait yetki belgesini iletilmesini istiyoruz..( C1, C2, C3, K1, K2, K3, L1, L2, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1, R2 ve TİO Belglerinden biri veya birkaçı olabilir.) Bu araçla tehlikeli madde taşımacılığı da yapılıyorsa bunun ayrıca belirtilmesi gerekir.
  6.  İşletmeye gelen  tehlikeli maddelerin boşaltma  işlemi işletme personeli tarafından mı yapılıyor yoksa üçüncü taraflarla bir anlaşma var mı? ( Örneğin tankla gelen kimyasallarımızı tedarikçi firmamızın personelleri boşaltırken ambalajlı kimyasallarımızı bizim personellerimiz boşaltmakta gibi açıklamalarla. Boşaltan devir sözleşmesi açıklanarak talep edilirse taraflarca yapılması sağlanmaktadır.)
  7. İşletmeden gönderilen  tehlikeli maddelerin yükleme, doldurma, paketleme  işlemleri işletme personeli tarafından mı yapılıyor yoksa üçüncü taraflarla bir anlaşma var mı? ( Örneğin tankla giden kimyasallarımızı nakliyeci firmamızın personelleri boşaltırken ambalajla giden kimyasallarımızı bizim personellerimiz boşaltmakta gibi açıklamalarla. )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir