Genel

Kimyasal Kayıt Sistemi

TMGD Mühendislik

Kimyasal Kayıt Sistemi

Kimyasal kayıt sistemi, sanayici tarafından imal edilen veya ithalatı yapılan kimyasalların kaydını yapmak ve bu kayıtları denetlemek amacıyla bakanlık tarafından oluşturulmuş olan bir uygulamadır. Sistem, kimyasal maddelerin insan, hayvan ve çevre sağlığına karşı olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla geliştirilmiştir. Sisteme kimyasal kayıtlar, yıllık 1 ton ve üzeri olan ve piyasaya arzı yapılan maddeler için yapılmaktadır. Piyasaya arz yapılmadan önce sistem üzerinden kayıt yapılmalıdır. Sisteme kimyasal kayıtları yapılmış olan sanayi kullanıcıları kimyasal kayıt sistemi ile firmaların bilgilerini yönetebilir, madde kayıtlarını oluşturabilir, madde bilgisi değişim formuyla sorgulama yaparak aynı maddeyi kullanan diğer firmaları bulabilir, iletişim bilgilerine ulaşabilir, madde kayıtlarını bakanlığa bildirebilir ve göndermiş olduğu maddelerin durum sorgulamasını yapabilirler.

Kimyasal kayıt sistemine entegre çevre bilgi sistemi üzerinden kayıt yapılır ve girişi sağlanır.  Kayıtlar 31 Aralık 2020 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasındadır. Bu süreçte izlenmesi gereken önemli hususlar aşağıda listelenmiştir.

  • MBDF ye katılmak isteyen firmaların en kısa sürede ön MBDF gönderimini tamamlaması gereklidir.
  • Birden fazla ithalatçı-imalatçı tarafından elde edilen maddeler için ortak kayıt dosyası gönderilir. Ön MBDF’si gönderilmiş olan maddelerin MBDF sorgulaması yapılır. MBDF’de yer alan diğer firmalarla iletişime geçilerek lider firmanın kim olacağına karar verilir.
  • Lider firma tarafından MBDF’de yer alan verilere, veriye erişim hakkına ilişkin hususlar netleşir.
  • Lider firma, madde için lider firmayım beyanını kimyasal kayıt sistemi üzerinden bakanlığa bildirir. Beyan bildirildikten sonra lider firma kayıt dosyası gönderimini bakanlığa yapabilir.
  • Lider firma kayıt dosyasını bakanlığa gönderirken üye olan firmalarını da dosyasında belirtir.
  • Lider firma kayıt türü olarak MBDF deki en yüksek tonajı seçerek ilgili alanları doldurur. Kendi firmasına ait tonaj bilgisini yer verilen bölümde bildirir ve kayıt ücretini kendi tonaj aralığı bazında öder. Ödeme, bakanlığın döner sermaye bütçesi hesabına yapılarak gerçekleşir.
  • Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra, kimyasal kayıt sistemine kayıt ücretinin ödenmiş olduğu bilgisi düşer ve dosya bakanlık değerlendirmesine alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir