Genel

Tmgd sertifikası nasıl alınır?

Tmgd Sertifikası Nasıl Alınır

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak isteyen bireyler, TMGD Sertifikası ve eğitimi almadan göreve başlayamazlar.
Mevzuatlarca belirlenmiş ve tehlikeli madde olarak görülen birtakım maddelerin işletildiği, taşındığı, herhangi bir şekilde dahil olduğu tüm firmalar bünyesinde tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmak zorundadır. Bu kişiler, tehlikeli maddelerin insan ve doğaya zarar vermeden, en doğru yöntemle sağlıklı bir şekilde taşınabilmesini, işletmelerde kullanılabilmesini sağlar.

TMGD SERTİFİKASI NEDEN GEREKLİDİR?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak isteyen kişiler öncelikle bu alanda yetkili eğitim merkezlerinden müfredata uygun bir şekilde eğitim alarak TMGD Sertifikası almalıdır. Süreç; kursta eğitim almakla başlayıp sonrasında Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı sınavına girerek devam eder. Sınavdan başarılı sayılabilecek bir not alan kişi, TMGD Sertifikasına sahip olmaya hak kazanır. Peki, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) Sertifikası nedir?

TMGD Sertifikası; bakanlık tarafından tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi vermek üzere görevlendirilmiş kurslardan eğitim alarak yine bakanlığın yapmış olduğu TMGD sınavından başarı ile geçen kişilere verilen belgedir. Bu belgeyi aynı zamanda ADR üyesi bir ülkeden alınmış tehlikeli madde güvenlik danışmanı sertifikası ile de aynı düzeyde görebilirsiniz.

TMGD sınavları 2020 yılında 29 Şubat, 28 Haziran ve 28 Kasım olmak üzere üç kere yapılacak. İlgili kişilerin kayıt ve başvuru tarihlerini kaçırmamaları gerekmektedir. Sınav, ülkemizde bazı şehirlerde yapılacak olup, bir ilde 250 başvuru toplanmadığı taktirde en yakın şehire alınabilmektedir. Sınav sonucunda başarılı not alıp TMGD Sertifikası alan danışmanların bu belgeleri sadece 5 sene süre ile geçerlidir. Tüm tehlikeli madde güvenlik danışmanları ulusal ve uluslarararası anlaşma ve mevzuatlardaki değişiklikler sebebiyle iki yılda bir tmgd sertifikası yenileme eğitimi almalıdır.
TMGD Sertifikası başvurusu yapmak ya da varolan setifikasını güncellemek isteyen bireyler, E-devlet şifresi ile sisteme girerek işlemlerini yapabilir. E-devlet içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliği ile açılan TMGD Sertifika İşlemleri başlığı altından istediğiniz adımları kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Bu yazıda size TMGD’nin ne olduğunu, TMGD eğitimini nerelerden alabileceğinizi, TMGD Sertifikasının ne olduğunu ve nasıl alınabileceğini anlattık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir