Genel

Türk REACH Nedir?

TMGD Mühendislik

Türk Reach Nedir

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler tarafından kullanılan REACH mevzuatının, Türk sosyo-ekonomisine uyarlanmış hali Türk REACH’tir. Türk REACH; kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması anlamına gelir. Bir diğer tabirle KKDİK açılımı ile aynı şeydir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılı itibariyle yürürlüğe giren bu yönetmelik; kimyasalların olası zararlı etkilerini en aza indirgeme amacındadır. Bunun dışında KKDİK, tehlikeli maddelerin değerlendirmesini yaparak alternatif yöntemleri gündeme getirir ve sektör içerisindeki haksız rekabetleri önlemeyi; inovatif gelişmeleri takip etmeyi sağlar. REACH, yıllık 1 ton ve üzerinde üretim ya da ithalat için kullanılan kimyasal maddeleri kapsar. Başvurular, gerçek kişi ve kurumlar tarafından bakanlığın ilgili başvuru sistemleri üzerinden yapılmalıdır. 

Türk REACH Kayıt İşlemleri

KKDİK kayıt işlemleri ön kayıt ve kayıt işlemleri olmak üzere iki adımda gerçekleşiyor. KKDİK ön kayıt işlemleri 2017’de yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından başladı ve 31.12.2020 tarihinde son bulacak. Bu tarihe kadar kimyasalların kaydını tamamlayan kişi ve firmalar, KKDİK kayıt işlemlerini gerçekleştiremeyecek. Ön kayıt işlemleri esnasında gerekli tek belge ön-mbdf’dir. Bu dosya ile kayıt işlemleri başlayacaktır. KKDİK sürecinin son aşaması olan asıl kayıt işlemleri ise, 01.01.2021 tarihinde başlayıp 31.12.2023 tarihinde son bulacak. Bu tarihler arasında ön kayıtlarını tamamladığı halde asıl kat işlemlerini gerçekleştirmeyen firmalar 2024 yılı itibariyle ürünlerini piyasaya arz edemeyecek. Türk Reach için gerekli belgeler ise;

 • İmalatçı veya ithalatçıların kimliği,
 • Maddenin kimliği,
 • Maddenin imalatı ve kullanımları hakkında kayıt ettirenlerin tüm tanımlanmış kullanımlarını temsil eden bilgi,
 • Maddenin güvenli kullanımına ilişkin rehberlik bilgileri,
 • Maddenin sınıflandırması ve etiketlenmesi,
 • Belirtilen testlerin uygulanmasından elde edilen bilgilerin çalışma özetleri,
 • Verilen bilgilerden hangilerinin ithalatçı/ imalatçı tarafından seçildiği,
 • Kimyasalların değerlendirilmesi konusunda değerlendirme uzmanı tarafından incelendiğine dair bildirim,
 • Test önerileri,
 • 1 ile 10 ton arasında bulunan maddeler için maruz kalma bilgisi,
 • İmalatçı ya da ithalatçının, sonuçların halkın erişimine açılmaması konusundaki isteği,
 • Kimyasal güvenlik raporu’dur.

Türk REACH Ve Tek Temsilcilik

KKDİK kayıt işlemleri için belirlenmiş yöntemlerinden biri de, tek temsilcilik ile kayıt oluşturmaktır. Türkiye’de yerleşik olarak bulunmayan ama ihracat durakları içerisinde Türkiye bulunan firmalar, ülkemizde yer alan temsilcilerden destek alabilir. KKDİK danışmanlığı kapsamında alınan bu hizmete tek temsilcilik denir. Tek temsilcilik hizmeti, sadece kayıt aşamasında görev yapmadığı gibi;  yeni ürünlerin de kayıtlanmasında ve tedarik zinciri boyunca iletişim protokollerinde görev alır. Kısaca tek temsilci, yerel bulunmayan firmaların Türkiye’deki tüm süreçlerini yönetir. Tek temsilciler sayesinde uluslararası ayaklı firmalar, KKDİK işlemlerini çok daha kolay halledebilir. Firmanız için neden tek temsilci atamanız gerektiği ve tek temsilcilik kapsamına giren diğer hizmetleri incelemek için “KKDİK Yönetmeliğine Göre Tek Temsilcilik” başlıklı yazımın okuyabilirsiniz. Siz de firmanızın Türk REACH kayıtları için; ön-mbdf, tek temsilcilik, KKDİK kayıt dosyaları oluşturacak sektörünün öncüsü firma TMGD TR Mühendislik ile tanışın. Ekibinde bulunan kimyasal değerlendirme uzmanları ile hizmet veren firmamızı tanımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir